Oglaševanje hrane s preveč maščob, sladkorja ali soli bi lahko kmalu prepovedali v Nemčiji, glede na načrte, ki jih je predstavil zeleni minister za kmetijstvo in prehrano Cem Özdemir.
V prizadevanju za boj proti debelosti in boleznim, povezanim s prehranjevalnimi navadami pri otrocih, je minister predstavil načrte za prepoved trženja nezdrave hrane, namenjene mlajšim od 14 let.
»V otroštvu se oblikujejo prehranjevalne in vadbene navade – ta življenjska doba je ključ do učinkovitih ukrepov za preprečevanje debelosti in drugih bolezni, ki temeljijo na prehrani,« je povedal Özdemir. Po njegovih načrtih bi bilo prepovedano vsako oglaševanje hrane s "pretirano visoko" vsebnostjo sladkorja, maščob ali soli, namenjeno otrokom.
Oglaševanje »usmerjeno otrokom« bi vključevalo oglase s prilagojeno vsebino, z otroškim jezikom, oblikovanjem ali otroki kot igralci, pa tudi trženje predstavljeno v kontekstu, kjer so ciljni otroci, na primer panoji v bližini šol, oglasi na družbenih omrežjih oz. TV spoti med otroškimi oddajami. »Oglaševanje živil s previsoko vsebnostjo maščob, sladkorja in soli dokazano vpliva na prehrano otrok in mladostnikov,« je poudaril.
Kako definirati nezdravo hrano?
Podobno kot pri razpravah o označevanju hranilne vrednosti – kjer so države EU razdeljene v tabore glede tega ali sporna, barvno kodirana oznaka Nutri-score predstavlja zdravo prehrano in bi morala biti obvezna po vsej EU – je eden od ključnih spornih vidikov Özdemirjevega prizadevanja, kaj predstavlja nezdrava hrana.
Po ministrovih besedah bi morale mejne vrednosti za najvišje količine sladkorja, soli in maščob temeljiti na priporočilih modela Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je bil razvit posebej za določitev meril za trženje živil za otroke.
A za živilsko industrijo to ni prepričljiva osnova. Nemško živilsko združenje je v izjavi ta merila označilo za "nepregledne" in opozorilo, da bi lahko vplivala na 70 % izdelkov, če bi jih uporabili. »Cem Özdemir očitno sploh še ni povsem jasen glede razvejanosti svojih načrtov,« je dejal vodja organizacije Christoph Minhoff. V združenju trdijo, da ni trdnih znanstvenih študij o učinkovitosti omejitev oglaševanja na splošno prehrano in razvoj debelosti pri otrocih. Vendar je minister na to odvrnil: »Če marketing nima učinka, zakaj se zanj trošijo milijoni? To se mi zdi še najmanj nelogično,« je dejal na novinarski konferenci.
Medtem so potrošniške organizacije in zeleni aktivisti pozdravili Özdemirjevo prizadevanje. Okoljevarstvena organizacija WWF pa je načrte označila za"mejnik na poti k bolj zdravim prehranskim razmeram za otroke. »Otroci pojedo približno dvojno količino sladkarij, a le polovico priporočene količine sadja in zelenjave,« je v izjavi dejala borka organizacije za trajnostno prehrano Elisa Kollenda in dodala, da "moramo obrniti ta trend".
Vprašanje, kako vključiti vse
Potrošniška organizacija Foodwatch je pozdravila tudi dejstvo, da se Özdemir otresa živilske industrije, ki otrokom z agresivnimi marketinškimi triki vsiljuje burgerje, sladkarije in limonade. V izjavi je organizacija pozvala koalicijske partnerje ministrice Zelenih, socialdemokratsko SPD in liberalno FDP, naj ne nasprotujejo načrtom ali jih omilijo.
Vendar pa je kmalu po Özdemirjevi predstavitvi prišlo do odpora znotraj vladajoče koalicije. Medtem ko so socialdemokrati izkazali podporo, pri čemer je poročevalka Rita Hagl-Kehl dejala, da parlamentarna skupina v celoti podpira načrte, so bili liberalci (FDP) v vladi manj zadovoljni. »Z mojega vidika so prepovedi tukaj neuporabne«, je za javno televizijo ARD dejal generalni sekretar stranke Bijan Djir-Sarai in dodal, da je treba dati večjo težo samoodgovornosti ljudi.
Tiskovni predstavnik FDP za kmetijstvo Gero Hocker, je odkrito obljubil, da Özdemirjev načrt ne bo dobil večine v koaliciji. In to kljub dejstvu, da v koalicijski pogodbi treh strank piše, da trženje nezdrave hrane mlajšim od 14 let ne sme več obstajati.
Za sprejetje svojega predloga bi Özdemir potreboval soglasje tako vlade kot nemškega parlamenta, v obeh primerih pa je potrebna podpora koalicijskih partnerjev.