To predstavlja tvegano naložbo, predvsem zaradi tam še vedno prisotne smrtne afriške prašičje kuge (APK).
Gradnja kompleksa "grozljivih" razsežnosti, se je začela marca, v prvi, od svojih 21 stavb, pa je začela obratovati že septembra, kar odraža vratolomno hitrost s katero ogromni, industrializirani obrati za rejo prašičev nadomeščajo majhne tradicionalne kmetije, ki jih je mnoge odstranil najhujši izbruh bolezni (APK) v novejši zgodovini.
S klikom na naslovnico polistajte in naročite knjigo IZDELOVANJE klobas, salam in želodcev. VABLJENI K NAKUPU.
Odkar je afriška prašičja kuga opustošila črede v državi so cene prašičev močno poskočile in se celo podvojile. Epidemija velikim korporativnim prašičjim farmam ni prizanesla, a ker so cene tako poskočile, so hitro povrnile izgubo. Dobiček Muyuana je v prvih devetih mesecih leta 2020 narasel za 1.413 % na 21 milijard juanov (2,6 milijarde evrov).
"Dosegli smo zelo ugodno obdobje za razvoj. Cene prašičev so zelo visoke, naš dobiček je res dober, denarni tok pa resnično velik," je za Reuters na sedežu podjetja v mestu Nanyang v središču mesta dejal Qin Jun, namestnik generalnega direktorja Muyuana.
Načrtujejo avtomatizirane kmetije z večjo gostoto, pri čemer stavijo, da bodo živali lahko obvarovali bolezni in hkrati povečali učinkovitost, da bi zadostili velikemu apetitu države po prašičjem mesu.
Nova mega farma Muyuan blizu Nanyanga, v kateri bodo sčasoma redili kar 84.000 svinj in njihovih potomcev, je daleč največja na svetu; približno 10-krat večja od običajnega rejskega obrata v ZDA. Vzrediti namerajavo približno 2,1 milijona prašičev na leto.
Če bo vse delovalo po načrtih - bodo k temu sistemu pristopili tudi drugi proizvajalci – kar bi pomenilo, da bo največji svetovni potrošnik prašičjega mesa zmanjšal nakupe s svetovnega trga. To pa bi lahko na glavo obrnilo trgovino z mesom, ki je podpirala kmete po vsem svetu.
JE VEČJE RES BOLJŠE IN ZA KOGA?
S kupom denarja Muyuan in drugi veliki gradijo hitreje, s ciljem pridobiti tržni delež, medtem ko se dejavnost prašičereje obnavlja. Muyuan bo letos porabil približno 40 milijard juanov (5 milijard evrov) za nove farme prašičev, je dejal Qin, kar je približno osemkrat več kot so porabili pred dvema letoma in za primerjavo; približno dvakrat več kot naj bi v tem letu v svoji proizvodnji porabil avtomobilski proizvajalec Tesla.
Mali kmetje se medtem trudijo, da bi se postavili na noge zaradi novih in dragih zahtev za preprečevanje bolezni.
Kitajska prašičja čreda, največja na svetu, se je leta 2019 zmanjšala za približno polovico, kar je povzročilo 11-milijonov ton primanjkljaja svinjine, ki je daleč presegel globalne zaloge.
"Farma ima eksperimentalni element," je dejal Qin. "Zaposlili bomo manj ljudi in uporabili več tehnologije," je dejal in opozoril na "inteligentne" sisteme za krmljenje, robote za čiščenje gnoja in infrardeče kamere za odkrivanje vročine pri prašičih.
Stolpnice so na Kitajskem zaradi pomanjkanja primernih zemljišč vse bolj priljubljene. Korporativni proizvajalci imajo celo prednost pri pridobivanju zemljiških poslov z lokalnimi vladami. Zahvaljujoč njihovi moči in obljubam, da bodo ustvarili delovna mesta tudi z gradnjo klavnic, pa je Muyuan pred kratkim pritegnil polemike glede načrtovanja 55 prašičjih farm na 1.000 hektarjih površin v pokrajini Henan.
Na mega farmi na isti površini biva petkrat več prašičev kot na običajni farmi. Njegova gostota pa predstavlja veliko tveganje za bolezni, vključno z virusom afriške prašičje kuge, ki še vedno kroži na Kitajskem.
Vemo, da so veliki objekti z visoko gostoto živali tvegani, kajti, ko enkrat v njih pride do izbruha bolezni, je le-te zelo težko nadzorovati ali jih odpraviti. V Muyuanu pravijo, da so od izbruha prašičje kuge na to pripravljeni. Žita za krmo razkužujejo, preden gre v mlin na kraju samem, da se izognejo morebitni okužbipreko tovornjakov. Znotraj kompleksa se zrak filtrira, preizkušajo pa tudi termovizijske kamere za preverjanje telesne temperature prašičev.
"Novi ukrepi so prepričljivi, vendar le če jih pravilno izvajajo," je povedal Michael Ellermann, podpredsednik generalnega direktorja podjetja Aspire, svetovalca za prašičerejo v Suzhouu. Qin je dejal, da bi bilo kadrovanje v visokotehnološki ustanovi lahko zapleteno, saj mnogi od več kot 50.000 novih zaposlenih Muyuana niso izkušeni, je dodal Qin.
Stroški prireje prašičev so še vedno veliko višji kot pred izbruhom prašičje kuge, vendar je prireja manjša zaradi pomanjkanja plemenskih prašičev. "Tveganje je, da bi cene padle pod trenutno ceno. Če bodo cene naslednje leto padle pod 20 juanov (2,5 evra) na kilogram, se bodo nekatera velika podjetja soočala z izgubo," je dejal Xiao Lin, analitik pri družbi Win & Fun Investment s sedežem v Shenzhenu.
Muyuanovi stroški so nižji od večine, v tretjem četrtletju znašajo nekaj več kot 14 juanov (1,7 evra) za kilogram. Več avtomatizacije bi lahko dodatno znižalo stroške, izbruh bolezni pa bi odpravil kakršne koli koristi. Kakšne so lahko koristi te industralizirane reje v mega farmi za počutje živali, kakovost mesa in okolje, pa presodite sami.